Når kan man kreve erstatning ved boligkjøp?

bolig

Du kan ha krav på prisavslag etter boligkjøp.

Kjøper kan i flere tilfeller ha krav på erstatning fra selger i etterkant av boligkjøpet. Dette gjelder der det foreligger kontraktsbrudd fra selgers side, eller med andre ord prisavslag grunnet mangel ved boligkjøp. Forutsetningen er at lovens vilkår må være til stede.

Etter avhendingsloven, som regulerer kjøp og salg av eiendom mellom private parter, kan kontraktsbruddet enten skje gjennom mangel eller forsinkelse. Som regel vil det være snakk om å kreve erstatning på bakgrunn av mangel ved boligen.

Som regel er det nedfelt i kjøpekontrakten at boligen selges «som den er». Med dette tar selger et forbehold om at boligen vil fremstå i samme stand på overtakelsestidspunktet, som på visning. Videre tar også kjøper en viss risiko ved boligkjøpet. Imidlertid er forbeholdet lovregulert i avhendingsloven § 3-9, slik at selger ikke fraskriver seg alt ansvaret ved salget.

Dersom det kan konstateres at selger har brutt sin opplysningsplikt, oppgitt feilaktig informasjon eller at eiendommen er i vesentlig dårligere stand enn kjøperen hadde grunn til å regne med, vil eiendommen likevel ha en mangel.

Kravet om erstatning som følge av mangel er hjemlet i avhendingsloven § 4-14. For at kjøper skal kunne kreve erstatning, er det et krav om at det er reklamert i tide. Etter avhendingsloven § 4-19 er dette nærmere bestemt som «innen rimelig tid». Den absolutte fristen er uansett 5 år.

I tillegg må man skille mellom økonomiske tap som er direkte og indirekte. Dette vil være avgjørende for om selger vil hefte objektivt etter kontrollansvaret, eller etter regelen om culpa.

Dersom du lurer på noe knyttet til prisavslag eller de andre rettighetene kjøpet kan ha ved mangelfullt boligkjøp, kan du lese mer om dette her.